Majówka w Parowozowni 2015 – podsumowanie

Majówka w Parowozowni jak co roku przyciągnęła tłumy zwiedzających z całej Polski. Oprócz stałych elementów, takich jak drezyna ręczna, ruchoma makieta, projekcje 3D, a przede wszystkim najbogatsza kolekcja taboru kolejowego w północnej Polsce, przygotowano też dodatkową atrakcję dla gości. Jest nią wystawa czasowa „PRL na dwóch kółkach. Polskie powojenne motocykle i motorowery”, przedstawiająca wybrane modele jednośladów krajowej produkcji, wytwarzanych od 1947 r., do połowy lat 80.

Ponadto, w zabytkowych wagonach, po raz drugi odbył się Turniej gry w „Baśkę” o Puchar Burmistrza Kościerzyny. Rozegrano trzy rundy po 32 rozdań wg zawad tradycyjnej baśki a asem kier jako najstarszym trumfem. W turnieju wyróżniono trzech najlepszych panów i jedną panią oraz trzy najlepsze drużyny. Nagrody najlepszym zawodnikom wręczali Burmistrz Miasta Michał Majewski, Przewodnicząca Rady Miasta, Teresa Preis oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej, Krzysztof Jażdzewski. W turnieju najlepszym zawodnikiem okazał się kościerzak Zygmunt Kaliszewski, który otrzymał w rąk Burmistrza Puchar oraz nagrodę główną – rower górski. Na podium zawodów w klasyfikacji panów znaleźli się również drugi Zdzisław Rojek i trzeci Mirosław Malz, a najlepszą śród pań okazała się Halina Kwidzyńska. Najlepszą drużyną została Jedynka Kościerzyna w składzie: Halina Kwidzyńska, Teresa Grudzień, Zdzisław Pepliński i Hanna Wróbel, drugie miejsce zajęła drużyna Alibi Kościerzyna w składzie: Adam Szczypior, Andrzej Hapka, Ewa Jendernal i Leszek Latoszewski, najniższe miejsce na podium zajęła drużyna Mostawia Mosty w składzie: Zdzisław Rojek, Stanisław Skuriat, Ryszard Górski i Wacław Iwaniuk.

Łącznie, 2 maja Muzeum gościło 3 248 osób.