Nowe atrakcje w Muzeum Kolejnictwa

Z przyjemnością informujemy Państwa, iż można już zwiedzać nową wystawę czasową nawiązująca do wydarzeń sprzed nieco ponad 60 lat. Jesienią 1957 r., wystrzelono w kosmos pierwsze sztuczne satelity Ziemi – Sputnika 1 i 2. Od tego momentu można mówić o rozpoczęciu trwającego wciąż podboju kosmosu. Wystawa przedstawia sylwetki prekursorów, mających swój udział w tym zbiorowym osiągnięciu, a także kolejne etapy na drodze do umieszczenia obiektów na orbicie. Dziś, bez technologii satelitarnej trudno wyobrazić sobie przesył danych na większe odległości czy też badania naukowe, a szacowana liczba satelitów, należących do kilkudziesięciu państw, wynosi kilka tysięcy.

Ponadto możemy się pochwalić kolejnym eksponatem w naszych zbiorach. Jest to lokomotywa spalinowa 409Da – 224. Stanowi ona rozwinięcie serii Ls150 na PKP oznaczanej jako SM03. Prezentowany egzemplarz pochodzi z 1973 r. z zakładów „Zastal” w Zielonej Górze. W przeszłości pracowała na terenie znanej w Polsce fabryki w Obornikach, produkującej  blachę stalową. Stąd też, dzięki uprzejmości firmy Ruukki Polska Sp. z o.o. została jako dar przekazana do naszego Muzeum, gdzie znalazła swoje stałe miejsce.