Kolejna wystawa czasowa, już otwarta

plakat-historia-roweruRower stanowi jeden z popularniejszych i jednocześnie najbardziej ekonomicznych środków transportu. Energia potrzebna na przebycie danego dystansu przez pieszego jest pięciokrotnie większa niż w przypadku rowerzysty. Biorąc pod uwagę straty cieplne i opory wszystkich mechanizmów, samochód przełoży na ruch postępowy około 20% energii spalania paliwa. Znacznie lepiej prezentują się pojazdy elektryczne, które efektywnie wykorzystają 80% energii akumulatorów. Poza wszelką konkurencją znajduje się jednak rower, gdzie 97% włożonego wysiłku mięśni, przełoży się na jazdę. Jest to zatem wynalazek godny uwagi, i to jego powstaniu oraz ewolucji poświęcona jest wystawa czasowa, prezentowana w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Przedstawiamy na niej rowery zarówno zabytkowe jak i nietypowe, stanowiące ciekawe modyfikacje konstrukcji seryjnych. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie oraz Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu k. Dęblina.  Wystawę można zwiedzać od 30 grudnia 2016 r. do 30 marca 2017 r.

Serdecznie zapraszamy.