Dostępność architektoniczna
Wejście
Wejście główne na teren Muzeum Kolejnictwa znajduje się od strony ulicy Towarowej i prowadzi przez bramę.
Parking
Przed bramą Muzeum Kolejnictwa w odległości 30 m znajduje się parking ogólnodostępny na 29 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, 3 miejsca wyznaczone i oznakowane dla osób niepełnosprawnych oraz 3 miejsca postojowe autokarowe.
Toalety
Toalety dla zwiedzających znajdują się na poziomie gruntu w pomieszczeniu przylegającym do hali parowozowni z wejściem bezpośrednio z dworu. Jedna z toalet jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Utrudnienia
- Na terenie ekspozycji znajduje się kilka przejazdów przez tory i związanych z nimi nierówności gdzie może być konieczna pomoc drugiej osoby.
- Otwarte dla zwiedzających pojazdy szynowe nie posiadają specjalnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pozwalających na wejście do środka
Podłoga jednej z sal ekspozycyjnych znajduje się 12 cm poniżej poziomu gruntu.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo
- Na terenie Muzeum nie ma schodów stanowiących jedyną drogę dotarcia do części ekspozycji
- Niemal cała ekspozycja mieści się na poziomie gruntu
- Parking posiada trzy wydzielone miejsca dla osób z niepełnosprawnością ruchową
Udogodnienia dla osób niesłyszących i niedowidzących
- W ekspozycji plenerowej znajdują się makiety odlane z brązu, przedstawiające Zespół Parowozowni, oraz dwa parowozy. Posiadają one opisy w alfabecie Braille’a.
- Cały zgromadzony tabor kolejowy może być dotykany przez zwiedzających, co ułatwia niewidomym zapoznanie się z ekspozycją.
- Zwiedzanie z psem przewodnikiem jest dozwolone.